طالقان – معرفی شخصیت حضرت قاضی – ع – و روستای حسنجون و سیدآباد

اطلاعاتی درباره سد طالقان:

 اطلاعاتی درباره سد طالقان

اولین طرح های مربوط به احداث سد طالقان به دهه ۳۰ بازمیگردد. که متاسفانه به دلیل پاره از مسائل زمین ساختی و نیز مسائل نامعلوم احداث این سد به تعویق افتاد تا در سال ۱۳۶۶ ساخت این سد باردیگر موردتوجه قرارگرفت و مطالعات آن دوباره آغازشد که گزارش نهایى این مطالعات همراه با اسناد مناقصه در سال ۱۳۷۱ به سازمان آب منطقه اى تهران تسلیم شد.

باتوجه به وضعیت خاص زمین شناسى محل سد و حساسیت و اهمیت پروژه از سه کارشناس بین المللى سدسازى دعوت شد تا طراحى پى و بدنه سد را موردبررسى قرارداده و نظر خود را اعلام کنند که این بررسى در سال ۱۳۷۲ انجام و گزارش آن در اردیبهشت همان سال تحویل مسؤولین شد که بنابر نظر این کارشناسان، لازم بود که کلیه اسناد و مدارک فنى طراحى توسط یک مؤسسه معتبر بررسى و بازنگرى شود. درپى این پیشنهاد، بررسى طرح به انستیتو هیدروپروجکت مسکو واگذارشد. این مؤسسه نیز محل سد و طراحى را مناسب تشخیص نداد و محور دیگرى را براى ساخت سد پیشنهاد داد. تا اینکه طرح ساخت سد به تصویب رسید . این سد بر روی رودخانه طالقان در منطقه دره طالقان در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی تهران واقع شده است. سد از نوع سنگریزه ای با هسته رسی میباشد. تاریخ شروع ساختمان آن در سال ۱۳۸۰ و تاریخ خاتمه سال ۱۳۸۵ می باشد. طول تاج ۱۱۱۱ متر و ارتفاع از پی ۱۰۹ متر است. همچنین ارتفاع از کف ۱۰۳ متر است. گنجایش کل مخزن ۴۲۰ میلیون متر مکعب و گنجایش مفید مخزن ۳۲۹ میلیون متر مکعب است.

نام سد :  سد طالقان

رودخانه : شاهرود

محل سد : سنگبان طالقان

نزديكترين شهر : طالقان

نوع سد : خاكي

نوع سرريز : آزاد

(سالهاي ساختمان) : تاريخ شروع  1352  تاريخ خاتمه   1379

طول تاج (متر) :  1111

ارتفاع از پي (متر)  :  109

ارتفاع از کف (متر) : 103

حجم مصالح مصرفي (متر مكعب) :  10000000

ظرفيت سرريز تخليه (متر مكعب در ثانيه)  : 2500

گنجايش كل مخزن (ميليون متر مكعب) :   420

گنجايش مفيد مخزن (ميليون متر مكعب) : 329

حجم آب قابل تنظيم سالانه (ميليون متر مكعب) : 455

سطح زير كشت (هكتار ) :   46000

قدرت نصب شده (كيلو وات) : 81000

سد طالقان , سدی خاکی با هسته رسی است که یکهزار و 789 متراز سطح دریا و 103 متر از بستر رودخانه ارتفاع دارد. این سد در 120 کیلومتری شمال غربی تهران و در جنوب رشته کوههای البرز در دره طالقان قرار گرفته است. نیروگاه غرقآبی طالقان نیز که در زیر دریاچه سد طالقان ساخته شده است 18, مگاوات ظرفیت تولید برق دارد. این طرح به ارزش حدود 143 میلیون دلا‌ر با همکاری شرکت “مهندسی آب و منابع نیروگاهی آبی ” چین اجرا شده است.

موقعیت :

استان: تهران
شهر: طالقان
محل سد: ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی تهران، دره طالقان (سنگبان)

هیدرولوژی :
حوضه اصلی: دریای خزر
حوضه فرعی: سفیدرود بزرگ
نام رودخانه: طالقان (شاخه شاهرود)

پیشرفت فیزیکی :
سال شروع: ۱۳۸۰ سال
سال خاتمه: ۱۳۸۵ سال

نقشه راه دسترسی سد طالقان :

توجه :**(این نقشه آنلاین و هیشه به روز می باشد بر روی علائم + یا – کلیک کنید و اتفاع دوربین را تنظیم نمایید و یا با استفاده از جهت های -> یا <- یا دیگر علائم در نقشه جابجا شوید و مسیر خود را بیابید.پیشنهاد می شود از لینک نقشه های بزرگ که در زیر تمام نقشه ها موجود است استفاده نمایید .)

وضعیت ایجاد کمپ در حاشیه سد طالقان :
کمپ در حاشیه های این سد امکان پذیر است و نیز همیشه مد نظر داشته باشید چون در زمان آبگیری سد باغات محلی به زیر آب رفته است همیشه شاخ و برگ درختان وجود دارند و باید تمهیدات لازم را در نظر بگیرید.
ماهیان موجود در سد طالقان :
1 – قزل آلای رنگین کمان
2 – کپور
3 – زرد پر
4 – ماهی سفید رودخانه ای


[ موضوع ] : اطلاعاتي درباره سد طالقان, طالقان
[ برچسب ها ] :
ن : Admin - سید مهدی قاضی میر سعید
ت : جمعه, 12 آگوست 2011
نظر شما در مورد اين پست چيست ؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.

 
 
  سایت محبان حضرت امام زاده قاضی میر سعید - علیه السلام - اوقات خوشی را برای شما آرزومند میباشد  
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.